Oscars 2010 • Câştigători

Azi-noapte, în cadrul celei de-a 82-a ediţii a Premiilor Academiei Americane de Film, s-au decernat 24 de premii Oscar. Dintre acestea, 6 au fost pentru The Hurt Locker, 3 pentru Avatar şi 2 pentru animaţia Up.

Cel mai bun film al anului:
The Hurt Locker
• Avatar
• The Blind Side
• District 9
• An Education
• Inglourious Basterds
• Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
• A Serious Man
• Up
• Up in the Air

Cel mai bun actor – rol principal:
Jeff BridgesCrazy Heart
• George Clooney – Up in the Air
• Colin Firth – A Single Man
• Morgan Freeman – Invictus
• Jeremy Renner – The Hurt Locker

Cea mai bună actriţă – rol principal:
Sandra BullockThe Blind Side
• Helen Mirren – The Last Station
• Carey Mulligan – An Education
• Gabourey Sidibe – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
• Meryl Streep – Julie & Julia

Cel mai bun actor – rol secundar:
Christoph WaltzInglourious Basterds
• Matt Damon – Invictus
• Woody Harrelson – The Messenger
• Christopher Plummer – The Last Station
• Stanley Tucci – The Lovely Bones

Cea mai bună actriţă – rol secundar:
Mo’NiquePrecious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
• Penélope Cruz – Nine
• Vera Farmiga – Up in the Air
• Maggie Gyllenhaal – Crazy Heart
• Anna Kendrick – Up in the Air

Cel mai bun regizor:
Kathryn BigelowThe Hurt Locker
• James Cameron – Avatar
• Lee Daniels – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
• Jason Reitman – Up in the Air
• Quentin Tarantino – Inglourious Basterds

Cel mai bun scenariu original:
The Hurt LockerMark Boal
• Inglourious Basterds – Quentin Tarantino
• The Messenger – Oren Moverman, Alessandro Camon
• A Serious Man – Joel Coen, Ethan Coen
• Up – Bob Peterson, Pete Docter

Cel mai bun scenariu adaptat:
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by SapphireGeoffrey Fletcher
• District 9 – Neill Blomkamp, Terri Tatchell
• An Education – Nick Hornby
• In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
• Up in the Air – Jason Reitman, Sheldon Turner

Cel mai bun film străin:
El secreto de sus ojos – Juan José Campanella (Argentina)
• Ajami – Scandar Copti, Yaron Shani (Israel)
• Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte – Michael Haneke (Germany)

• Un prophète – Jacques Audiard (France)
• La teta asustada – Claudia Llosa (Peru)

Cea mai bună animaţie:
UpPete Docter
• Coraline – Henry Selick
• Fantastic Mr. Fox – Wes Anderson
• The Princess and the Frog – John Musker, Ron Clements
• The Secret of Kells – Tomm Moore

Cea mai bună imagine:
AvatarMauro Fiore
Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte – Christian Berger
Harry Potter and the Half-Blood Prince – Bruno Delbonnel
The Hurt Locker – Barry Ackroyd
Inglourious Basterds – Robert Richardson

Cel mai bun montaj:
The Hurt LockerBob Murawski, Chris Innis
Avatar – Stephen E. Rivkin, John Refoua, James Cameron
District 9 – Julian Clarke
Inglourious Basterds – Sally Menke
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire – Joe Klotz

Cea mai bună scenografie:
AvatarRick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair
The Imaginarium of Doctor Parnassus – David Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith
Nine – John Myhre, Gordon Sim
Sherlock Holmes – Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Young Victoria – Patrice Vermette, Maggie Gray

Cele mai bune costume:
The Young VictoriaSandy Powell
Bright Star – Janet Patterson
Coco avant Chanel – Catherine Leterrier
The Imaginarium of Doctor Parnassus – Monique Prudhomme
Nine – Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj:
Star TrekBarney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow
Il divo – Aldo Signoretti, Vittorio Sodano
The Young Victoria – John Henry Gordon, Jenny Shircore

Cea mai bună coloană sonoră:
UpMichael Giacchino
Avatar – James Horner
Fantastic Mr. Fox – Alexandre Desplat
The Hurt Locker – Marco Beltrami, Buck Sanders
Sherlock Holmes – Hans Zimmer

Cea mai bună muzică – cântec original:
Crazy HeartT-Bone Burnett, Ryan Bingham („The Weary Kind”)
Faubourg 36 – Reinhardt Wagner, Frank Thomas („Loin de Paname”)
Nine – Maury Yeston („Take It All”)
The Princess and the Frog – Randy Newman („Almost There”)
The Princess and the Frog – Randy Newman („Down in New Orleans”)

Cel mai bun mixaj de sunet:
The Hurt LockerPaul N.J. Ottosson, Ray Beckett
Avatar – Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson
Inglourious Basterds – Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano
Star Trek – Anna Behlmer, Andy Nelson, Peter J. Devlin
Transformers: Revenge of the Fallen – Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson

Cel mai bun montaj de sunet:
The Hurt LockerPaul N.J. Ottosson
Avatar – Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle
Inglourious Basterds – Wylie Stateman
Star Trek – Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin
Up – Michael Silvers, Tom Myers

Cele mai bune efecte vizuale:
AvatarJoe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones
District 9 – Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken
Star Trek – Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh, Burt Dalton

Cel mai bun documentar:
The CoveLouie Psihoyos, Fisher Stevens
Burma VJ: Reporter i et lukket land – Anders Østergaard, Lise Lense-Møller
Food, Inc. – Robert Kenner, Elise Pearlstein
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
Which Way Home – Rebecca Cammisa

Cel mai bun documentar – scurtmetraj:
Music by PrudenceRoger Ross Williams, Elinor Burkett
China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert, Matthew O’Neill
The Last Campaign of Governor Booth Gardner – Daniel Junge, Henry Ansbacher
The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar, Julia Reichert
Królik po berlinsku – Bartosz Konopka, Anna Wydra

Cel mai bun scurtmetraj:
The New TenantsJoachim Back, Tivi Magnusson
The Door – Juanita Wilson, James Flynn
Istället för abrakadabra – Patrik Eklund, Mathias Fjällström
Kavi – Gregg Helvey
Miracle Fish – Luke Doolan, Drew Bailey

Cel mai bun scurtmetraj – animaţie:
LogoramaNicolas Schmerkin
French Roast – Fabrice Joubert
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty – Nicky Phelan, Darragh O’Connell
La dama y la muerte – Javier Recio Gracia
Wallace and Gromit in ‘A Matter of Loaf and Death’ – Nick Park

Rezumatul galei va putea fi urmărit marţi, de la ora 20:00, pe HBO.

Cel mai bun film al anului:
Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
A Serious Man

Up
Up in the Air

Cel mai bun actor – rol principal:
Jeff Bridges – Crazy Heart
George Clooney – Up in the Air
Colin Firth – A Single Man
Morgan Freeman – Invictus
Jeremy Renner – The Hurt Locker

Cea mai bună actriţă – rol principal:
Sandra Bullock – The Blind Side
Helen Mirren – The Last Station
Carey Mulligan – An Education
Gabourey Sidibe – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
Meryl Streep – Julie & Julia

Cel mai bun actor – rol secundar:
Matt Damon – Invictus
Woody Harrelson – The Messenger
Christopher Plummer – The Last Station
Stanley Tucci – The Lovely Bones
Christoph Waltz – Inglourious Basterds

Cea mai bună actriţă – rol secundar:
Penélope Cruz – Nine
Vera Farmiga – Up in the Air
Maggie Gyllenhaal – Crazy Heart
Anna Kendrick – Up in the Air
Mo’Nique – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

Cel mai bun regizor:
Kathryn Bigelow – The Hurt Locker
James Cameron – Avatar
Lee Daniels – Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
Jason Reitman – Up in the Air
Quentin Tarantino – Inglourious Basterds

Cel mai bun scenariu original:
The Hurt Locker – Mark Boal
Inglourious Basterds – Quentin Tarantino
The Messenger – Oren Moverman, Alessandro Camon
A Serious Man – Joel Coen, Ethan Coen
Up – Bob Peterson, Pete Docter

Cel mai bun scenariu adaptat:
District 9 – Neill Blomkamp, Terri Tatchell
An Education – Nick Hornby
In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire – Geoffrey Fletcher
Up in the Air – Jason Reitman, Sheldon Turner

Cel mai bun film străin:
Ajami – Scandar Copti, Yaron Shani (Israel)
Das weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte – Michael Haneke (Germany)
El secreto de sus ojos – Juan José Campanella (Argentina)
Un prophète – Jacques Audiard (France)
La teta asustada – Claudia Llosa (Peru)

Cea mai bună animaţie:
Coraline – Henry Selick
Fantastic Mr. Fox – Wes Anderson
The Princess and the Frog – John Musker, Ron Clements
The Secret of Kells – Tomm Moore
Up – Pete Docter

Lista completă a nominalizaţilor poate fi găsită aici.

Anunțuri

One Response to Oscars 2010 • Câştigători

  1. […] Horror Story: Coven”, şi-a adăugat-o în distribuţie pe actriţa nominalizată la Oscar, Gabourey […]

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: